W dzisiejszych czasach makijaż permanentny cieszy się sporą popularnością, która cały czas jeszcze rośnie. I nic dziwnego – to doskonałe rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu, pomaga podnieść pewność siebie i wyglądać doskonale niezależnie od sytuacji. Mikropigmentacja umożliwia osiągnięcie naturalnych efektów makijażu i delikatne podkreślenie największych atutów naszej urody, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że efekt będzie przerysowany i będzie wyglądał sztucznie.
Wiele kobiet ceni sobie makijaż permanentny między innymi ze względu na wygodę, jaką im zapewnia. Po wykonaniu mikropigmentacji brwi, oczu czy ust mogą się cieszyć wspaniałym wyglądem każdego dnia i w każdej chwili, niezależnie od sytuacji. To także idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mają czasu, by każdego ranka robić pełny makijaż lub zwyczajnie nie do końca wiedzą, w jaki sposób go wykonywać, aby jak najlepiej podkreślić atuty swojej urody.
Makijaż permanentny brwi jest również doskonałym rozwiązaniem dla pań, których naturalny łuk brwiowy nie wygląda tak, jakby tego chciały. Jeśli włoski rosną nieregularnie, są cienkie, przerzedzone, mają miejscowe ubytki lub są bardzo jasne, mikropigmentacja może być dobrym sposobem na to, by delikatnie je podkreślić, zagęścić i skorygować ich kształt. Dzięki różnym metodom wykonywania zabiegu możemy dobrać ten, który najlepiej nam odpowiada i przez długi czas cieszyć się pięknie podkreślonymi brwiami.
Makijaż permanentny brwi – na czym polega i jak się go wykonuje?
Mikropigmentacja co prawda cieszy się coraz większą popularnością, jednak w dalszym ciągu zdarza się, że przed wykonaniem zabiegu pojawiają się wątpliwości, czy na pewno się na nią zdecydować. Do najczęstszych obaw należy między innymi bolesność zabiegu, nienaturalny efekt końcowy, a także pielęgnacja, jaką należy stosować, kiedy już zdecydujemy się na makijaż permanentny. Gojenie po zabiegu również może powodować pewne wątpliwości, dlatego przed samą mikropigmentacją warto dowiedzieć się, jak się ją wykonuje oraz jakich zaleceń należy przestrzegać podczas procesu gojenia.
Samo wykonywanie makijażu permanentnego możemy porównać do robienia tatuażu. Podobnie, jak w przypadku malunków na skórze, zabieg polega na nakłuwaniu skóry igłą przez linergistkę i wprowadzaniu odpowiedniego pigmentu. Przed wykonaniem mikropigmentacji warto więc upewnić się, że salon, w którym będzie przeprowadzany zabieg jest sprawdzony i cieszy się dobrą renomą, a linergistka posiada niezbędne certyfikaty. Pracownik salonu przeprowadzi także wywiad z osobą decydującą się na zabieg, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania.
Makijaż permanentny najczęściej wykonywany jest w celu podkreślenia oczu, ust lub brwi, poprawiając ich kontur, koloryt czy kształt. Efekt może utrzymywać się od kilku do kilkunastu miesięcy, a nawet kilku lat. Jego trwałość zależy od wielu czynników. Są to między innymi technika wykonania, barwniki, jakich użyto, rodzaj skóry, a nawet stan zdrowia czy kosmetyki i suplementy stosowane przez osobę, która zdecydowała się na makijaż permanentny. Gojenie po zabiegu również może przyczynić się do efektu końcowego mikropigmentacji, dlatego istotne jest, by przestrzegać zaleceń linergistów.
Makijaż permanentny – gojenie: jak przebiega?
Gojenie miejsc po mikropigmentacji tak naprawdę jest bardzo indywidualną sprawą. Odpowiednia pielęgnacja jest podstawą, by móc cieszyć się pięknie podkreślonymi brwiami przez długi czas, kiedy już zostanie wykonany makijaż permanentny. Gojenie może przynieść jednak pewne reakcje skórne, na które warto być gotowym, by uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek. Jakie? Przede wszystkim powinniśmy liczyć się z tym, że po zabiegu okolice brwi mogą być podrażnione, zaczerwienione, opuchnięte czy swędzące, a nawet lekko obolałe i bardziej wrażliwe niż do tej pory.
W ciągu kilku dni po wykonaniu mikropigmentacji powstają strupki, co również jest rzeczą zupełnie naturalną. Dobrą wiadomością jest fakt, że skóra bardzo szybko się regeneruje, więc po mniej więcej tygodniu nie powinno być ich już widać. Należy pamiętać także o tym, że w pierwszych dniach po wykonaniu makijażu permanentnego efekt jest bardziej intensywny, a nawet lekko przerysowany. Pigment jednak stopniowo blaknie, a ostateczny kolor osiąga około miesiąc po tym, gdy wykonamy makijaż permanentny. Gojenie może też sprawić, że kolor wyda nam się zbyt jasny, jednak z czasem ulega to zmianie. Po około 4 tygodniach od pierwszego zabiegu widać pełny efekt gojenia i wówczas widać, czy należy wykonać dopigmentowanie.
Makijaż permanentny – gojenie. Czego nie robić podczas gojenia makijażu permanentnego brwi?
W procesie gojenia makijażu permanentnego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że skóra potrzebuje czasu, by się zregenerować. Pielęgnowanie miejsc po wykonanej mikropigmentacji ma także wpływa na jej efekt. Należy pamiętać o tym, by myjąc twarz postępować w tych okolicach wyjątkowo delikatnie, bez pocierania ręcznikiem, bez stosowania peelingów, mydeł z kwasami czy żeli na bazie alkoholu. Doskonale sprawdzi się delikatny i hypoalergiczny środek do mycia całej twarzy.
Niezwykle istotną kwestią jest także unikanie wszelkich sytuacji, w których rośnie możliwość infekcji. Absolutnie nie powinno się drapać i zrywać strupków powstałych w trakcie gojenia, ponieważ grozi to ubytkami w makijaży i powstawaniem blizn. Strupki powinny same odpaść po paru dniach. Linergistka, która wykonywała zabieg na pewno poleci również odpowiedni preparat do smarowania brwi i nawilżania skóry podczas gojenia, co jest bardzo ważne w całym procesie i pomoże go przyspieszyć.
Zobacz również: Czym jest makijaż permanentny?