Estetyka

Czym jest pigmentacja skóry głowy SMP? Wsparcie dla łysienia androgenowego

Pigmentacja skóry głowy SMP, to jedna z najciekawszych metod zastosowania makijażu permanetnego. To jasne, że każdemu z nas zależy na pięknym wyglądzie. Na co dzień sięgamy po różne sposoby mające poprawić naszą urodę. Modne ubrania, odpowiednie fryzury, makijaż… I choć doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że najważniejsze jest wnętrze drugiego człowieka, to w dalszym ciągu wygląd zewnętrzny ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, i sporo z nas właśnie na niego zwraca uwagę w pierwszej kolejności. Nic więc dziwnego, że chcemy wyglądać ładnie, by czuć się dobrze w swoim ciele. Ma to również spory wpływ na nasze zachowanie – uroda sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci i pewni siebie.

Czynników, które sprawiają, że wyglądamy i czujemy się atrakcyjnie, jest wiele, począwszy od zgrabnej figury przez uroczy uśmiech, aż do pięknych, gęstych, lśniących włosów. Wszyscy także chcielibyśmy mieć kosmyki jak z reklamy, jednak nie każdy z nas może się cieszyć bujną czupryną. Czasami zmagamy się z obfitym wypadaniem włosów, a wręcz z łysieniem, co niestety może się bardzo mocno odbić na naszym samopoczuciu, a co za tym idzie – również na całym naszym życiu i relacji z innymi ludźmi. Tak jak sięgamy po makijaż permanentny, by cieszyć się pięknie podkreślonymi oczami, brwiami czy ustami, tak mikropigmentacja skóry głowy może nam pomóc w poprawieniu fryzury i zakamuflowaniu oznak łysienia.

Różne przyczyny łysienia

Choć większość z nas marzy o bujnej czuprynie, to niestety nie każdy może się taką poszczycić. Czasami w wyniku leczenia, wypadków, bądź przebytych chorób zmagamy się z łysieniem czy bliznami, tracimy włosy na tle genetycznym – łysienie androgenowe, z powodów immunologicznych – łysienie plackowate, a także przez choroby nowotworowe. Zdarzają się też przypadki, w których w wyniku przebytych urazów, wypadków lub operacji na głowie zostaje nam spora blizna, której w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zakryć fryzurą.

Jedną z najczęstszych przyczyn tracenia włosów jest łysienie androgenowe, które dotyka ponad 80% mężczyzn i ponad 40% kobiet. Ta dolegliwość w większości przypadków uwarunkowana jest genetycznie. Pierwsze objawy mogą się ujawniać już u nastolatków (forma ostra). U panów objawia się cofaniem linii włosów na skroniach oraz czole, powodując zakola, następnie obejmując koronę głowy, a łysienie androgenowe może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Panie przeważnie zmagają się z rozproszonym przerzedzeniem na szczycie głowy, jednak u nich raczej nie kończy się to tak drastycznie.

Według badań głównym czynnikiem, który powoduje łysienie androgenowe jest testosteron, a szczególnie jego pochodna – dihydrotestosteron, czyli DHT. To hormony męskie, androgeny, które występują zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. W łysieniu androgenowym następuje stopniowa, lokalna transformacja włosów w meszkowe, mające cienką i krótką łodygę. Czas fazy wzroztu włosa, anagenu, skraca się z 3-6 lat do kilku miesięcy, a nawet tygodni. Faza telogenu nie zmienia się, a czasem może być wydłużona do 3 miesięcy. To powoduje procentowy wzrost liczby włosów telogenowych – z 5-10% do około 15-20%. następuje również zwiększone wypadanie włosów, które można zaobserwować np. podczas mycia czy czesania.

Czym jest mikropigmentacja skóry głowy?

Mikropigmentacja Skóry Głowy, czyli Scalp microPigmentation (w skrócie SMP), jest zaawansowaną metodą kosmetycznej pigmentacji. Bywa także nazywana medycznym tatuażem, z uwagi na to, że podobnie jak w malunkach wykonywanych na skórze, w tym przypadku pigment wprowadza się w skórę głowy. Zabieg ten przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od koloru włosów i skóry oraz przyczyny utraty kosmyków. Polega na wprowadzeniu pigmentu w odpowiednim kolorze w zewnętrzne warstwy skóry. Rysuje się punkty, które przypominają włoski. W efekcie mikropigmentacja daje wrażenie krótko ściętej fryzury, doskonale maskując ubytki różnego rodzaju i różnego pochodzenia.

Mikropigmentacja skóry głowy jest zabiegiem stosowanym w celu tuszowania przerzedzeń na głowie. Doskonale sprawdzi się w tuszowaniu łysienia androgenowego, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, plackowatego czy bliznowaciejącego, kamuflowania ubytków i tuszowania przerzedzeń oraz blizn powypadkowych, oparzeniowych, po operacjach i przeszczepach, a także w celu wizualnego zagęszczenia kosmyków. Trwałość SMP, podobnie jak w przypadku makijażu permanentnego, jest różna. Mają na nią wpływ czynniki takie jak rodzaj skóry, wiek, czas regeneracji czy nawet ekspozycji na słońce. Może jednak wynosić od 2 do 5 lat. Jeśli zabieg zostanie wykonany prawidłowo, to nie musimy martwić się o żadne powikłania, ponieważ jest całkowicie bezpieczny.

Pigmentacja skóry głowy – odzyskaj pewność siebie 

Wypadanie i przerzedzenie włosów oraz ich brak mogą skutecznie odbierać pewność siebie w codziennych sytuacjach. Mikropigmentacja skóry głowy to prosty i skuteczny sposób, by sobie z tym poradzić. Zabieg ten pomoże ukryć oznaki łysienia, zarówno mężczyznom, jak i kobietom, niezależnie od tego, co jest przyczyną utraty kosmyków. Sprawdzi się więc w przypadku, kiedy włosy są tylko przerzedzone, a także wówczas, kiedy nie ma ich wcale, tworząc wrażenie krótko przystrzyżonej fryzury. Stworzy to efekt noszenia krótkich włosów z wyboru, co z pewnością poprawi samopoczucie i samoocenę.

Włosy często są obiektem naszej dumy lub nawet znakiem rozpoznawczym. Nic więc dziwnego, że wraz z ich utratą, tracimy również pewność siebie i przestajemy czuć się tak atrakcyjnie, jak wcześniej. Dzięki zabiegowi mikropigmentacji możemy odzyskać dawną radość życia i z powodzeniem ukryć miejsca, w których włosów jest mniej (np. przerzedzone kosmyki u kobiet), albo takie, w których nie ma ich już wcale. To również dobre rozwiązanie dla osób, które przeszły operacje i zmagają się z bliznami na głowie, których w żaden sposób nie da się ukryć. Mikropigmentacja w tych miejscach sprawi, że miejsce z blizną nie będzie już takie widoczne i przestanie nam spędzać sen z powiek.

pl_PL